Nature friendly

Przyjaźni naturze! Globalnemu ociepleniu możemy zapobiegać!

W drugim półroczu przystępujemy do nowego projektu, w którym wraz z partnerami z całej Europy będziemy poznawać przyczyny ocieplenia się naszego świata.


Globalne ocieplenie wpływa ostatnio na nasz świat z całą jego mocą. Ludzie zaczynają dostrzegać i  zdawać sobie sprawę z tego, ile wnoszą w środowisko poprzez swoje wybory. W naszej walce o naturę możemy położyć mały klocek w kierunku poprawy naszego środowiska życia. Nasza Ziemia nie czuje się teraz dobrze. 
Wszystko zaczyna się od małego kroku. Wokół nas zaczyna brakować świeżego powietrza, choć oddychamy nieustannie. To powietrze zaczęło się rozgrzewać. Wraz z ociepleniem powietrza świat zaczął się rozgrzewać. 
W projekcie udział biorą uczniowie w wieku od 6 do 10 lat. Zostaną przedstawione wspólne pomysły na temat tego, co musimy zrobić, aby ulepszyć świat. Przy organizowaniu działań w ramach projektu, przyjaźni dla środowiska uczniowie będą przekazywać swoje prace i wiedzę swoim rówieśnikom w szkole. Będą rozwijać umiejętności kreatywnego myślenia, zdobywać umiejętności i doświadczenia w wyniku interakcji z przyjaciółmi z innych krajów europejskich, aby posiąść pozytywne nastawienie do ludzi, którzy będą kontaktować się z różnymi narodami w przyszłości. 





Na samym początku uczniowie zapoznają się z koleżankami i kolegami z Portugalii, Hiszpanii, Albanii, Serbii, Macedonii, Rumunii, Turcji, Bułgarii, Gruzji i Polski. Niektóre z ich szkół możemy poznać już dziś:


Nasze pierwsze zadanie: przygotowanie propozycji logo projektu "Nature friendly".



Układamy i nagrywamy przesłanie dla naszej matki Ziemi:



Projektujemy i tworzymy rybę z użyciem materiałów wtórnych:


W środę 11 marca po raz pierwszy spotkaliśmy się z partnerami projektu online. Przywitaliśmy się z uczniami szkół tureckich i wysłuchaliśmy śpiewanej przez nich piosenki. Pierwsze koty za płoty :)



Obejrzeliśmy zdjęcia przedstawiające zmiany w naturalnym środowisku wywołane globalnym ociepleniem zaprezentowane nam przez partnerów projektu


Od 15 marca jesteśmy w domu ze względu na rozszerzającą się pandemię. Uczymy się sami w naszych domach. To nasze pierwsze dni nauki zdalnej:


Nasi rówieśnicy z 2 i 3 klasy Escola Basica de Lagares w Portugalii przesłali dla nas inspirujące przesłanie z nadzieją dla wszystkich mieszkańców Ziemi:


Poznawaliśmy właściwości wody i wykonaliśmy przeróżne doświadczenia z wodą. Dowiedzieliśmy się, jak woda krąży w przyrodzie, jakim ulega stanom. Poznaliśmy mieszkańców zbiorników wodnych. Samodzielnie opracowaliśmy lapbooki pod tytułem "Woda to życie":




Wykonaliśmy  ilustracje nadchodzącej wiosny-  przedstawiliśmy jej pierwsze oznaki w naszych ogrodach, na polach i na łące:


Zaprojektowaliśmy i przygotowaliśmy mieszkania dla powracających z wiosną ptaków. Nowe budki lęgowe znalazły miejsce w naszych przydomowych ogrodach i czekają na nowych lokatorów.


Razem z maskotką projektu Blue Bear podróżujemy po Europie. Opowiadamy o naszych domach i krajach.

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Podejmujemy następne działania w celu ochrony Błękitnej Planety! Poznaliśmy zagrożenia i rozumiemy konieczność podejmowania rozważnych kroków ukierunkowanych na zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska.





Podążaliśmy śladem nasionka. Nasze badania i obserwacje przenieśliśmy do wirtualnego ogrodu. Stworzyliśmy animacje, jak z nasiona powstaje kwiat, a z kwiatu nasionka a także animacje rozwoju rośliny kwiatowej z bulwy.

Razem z partnerami naszego projektu przywitaliśmy wiosnę :)


Radosną nowiną podzielił się z nami Kacper- w jego budce lęgowej na świat przyszły już ptaszki, które teraz Kacper codziennie obserwuje i podgląda :)


Prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze i podglądaliśmy życie owadów- zapylaczy. Poznaliśmy ciekawostki dotyczące życia małych mieszkańców polskich łąk, lasów i ogrodów. Wspólnie ułożyliśmy Historię , co brzęczy w kwiatach.

Wspólnie z naszymi partnerami zaprezentowaliśmy wiersze o naturze:



Zaprojektowaliśmy  domki dla owadów i poidełka, aby w gorące, suche dni mogły znaleźć bezpieczne schronienia i napić się.


Staliśmy się autorami pięknych opowieści o tym, co znaczy wiedzieć, jaki pożytek przynoszą środowisku zwierzęta. W swoich opowieściach pokazujemy, w jaki sposób stawać się i być częścią przyrody, chronić ją i szanować!


Book titled 'Opowieść kolorowej gąsienicy'
Read this book made on StoryJumper
Poznaliśmy zioła i rośliny, które wpływają na nasze zdrowie. Szukaliśmy informacji i dowiedzieliśmy się, na jakie dolegliwości pomagają zioła. Szukaliśmy we własnym ogrodzie i na łące roślin zielnych, robiliśmy im zdjęcia. Wykonaliśmy własne herbarium, czyli zielniki z opisem roślin, swoimi ilustracjami.


Wykazujemy się  się postawą godną dobrych przyrodników i podejmujemy kolejne działania: Mali przyrodnicy

Staliśmy się autorami galerii obrazów pod tytułem "Wiosenna łąka".  Opisaliśmy nasze obrazy, jakie w nas wywołują uczucia.

Book titled 'Obrazami opisane'Read this book made on StoryJumper
Nasze działania, które podejmujemy wspólnie z koleżankami i kolegami z partnerskich polskich szkół znajdują się w tej prezentacji. 


Świętowaliśmy razem Międzynarodowy Dzień Środowiska. 
W trudnych czasach pandemii Covid-19 wspólnym pomysłem wszystkich uczestników projektu na obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska było ozdobienie maseczek ochronnych oraz wykonanie akompaniamentu na własnoręcznie przygotowanych marakasach. Na maseczkach znalazły się elementy proekologiczne.








Wspólnie z partnerami projektowymi opracowaliśmy pomysły i działania w celu ochrony i oszczędzania wody:


Często wykonywaliśmy prace plastyczne i techniczne wykorzystując do nich materiały z odzysku. W ten sposób nabywaliśmy nowe nawyki i wdrażaliśmy je w życie:
Black and White Detailed Floral Illustrations Marketing Presentation autorstwa Iwona Pawłowska



Zilustrowaliśmy historię dwóch przyjaciółek Wiśni i Truskawki napisaną przez nauczycieli. nadzieję, Bardzo chcemy, aby nasze wspólne działania wpływały zachęcająco na postępowanie kolegów i koleżanki z naszych szkół:




Przebieg prac i kolejność powstawania opowieści zamieściliśmy na mapie : pictramap


Połączyliśmy się w piosence i zaprezentowaliśmy utwór "Europa woła nas" autorstwa Moniki i Mateusza Kluzów:


 
Rezultaty działań wszystkich  partnerów naszego projektu zostały opublikowane w postaci:

internetowego wydania magazynu: Nature friendly

e- booka  Eco- friendly

elektronicznej gazetki Newspaper

Nasze działania oraz naszych partnerów projektowych zostały zgromadzone na padlecie Nature friendly

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu