sobota, 21 marca 2020

Podwodny świat

Kraina niezwykłości

Mówi się, że ktoś „czuje się jak ryba w wodzie”, kiedy świetnie sobie radzi. Dlaczego? Jeśli oglądasz programy przyrodnicze, to wiesz, że ryby doskonale pływają. Potrafią zatrzymać się lub długo czatować, by nagle ruszyć z miejsca z dużą prędkością. Niektóre ryby pływają z większą prędkością niż prędkość osiągana podczas biegu przez większość zwierząt lądowych!

Dzisiaj:
  1. dowiesz się, jak ryby przystosowały się  do życia w wodzie
  2. rozpoznasz wybrane gatunki ryb żyjących w Polsce oraz Morzu Bałtyckim
  3. wykonasz doświadczenia i odpowiesz na pytania: co w wodzie pływa i dlaczego?
  4. przedstawisz swoją wizję wodnego świata
Zapisz w zeszycie OK temat: Co w wodzie pływa?

Na początek zapraszam Cię do pięknej krainy o 800- letniej historii. To miejsce od ponad 50 lat jest rezerwatem przyrodniczym i ostoją ptactwa wodnego i błotnego. Jednocześnie to jedyne w Polsce "żyjące jezioro", jedno z najcenniejszych na mapie świata.


  • Obejrzyj początek filmu (3 minuty) a następnie rozwiąż zgadywanki:





Ryby są kręgowcami przystosowanymi do życia w wodzie. Pływają w wodzie za pomocą płetw i odpowiednich ruchów ciała. Organem napędowym u ryb jest ogon zakończony płetwą ogonową, zaś pozostałe płetwy służą do utrzymania właściwego kierunku ruchu i odpowiedniej pozycji. Skóra ryb jest pokryta łuskami i licznymi gruczołami wytwarzającymi śluz, co pozwala zmniejszyć tarcie podczas poruszania się w wodzie. Wiele gatunków ryb ma wewnątrz ciała pęcherz pławny. To błoniasty worek, wypełniony gazem. Dzięki niemu te wodne zwierzęta mogą zmieniać głębokość zanurzenia zupełnie jak łódź podwodna.

Jak to jest możliwe?
Ryby żyją w bardzo dogodnych warunkach. Woda, którą zamieszkują, nie tylko dostarcza im pokarmu i tlenu, ale także podtrzymuje ich ciała dzięki sile wyporu i czyni pozornie lżejszymi, niż są w istocie. Woda chłodzi także ciał ryby, co pozwala utrzymać jej mięśnie we właściwej temperaturze pracy. Wszystko to sprawia, że ruchy ryb są płynne i wydajne,, a niektóre gatunki biją, zapierające dech w piersiach, rekordy szybkości i wytrzymałości.

Jak oddycha ryba?   przedstawia to załączony film Oddychanie za pomocą skrzeli

  • Wykonaj doświadczenie: Co w wodzie pływa, a co utonie?
Z plasteliny zrób kulkę i włóż ją do miski z wodą. Zaobserwuj, co się z nią dzieje? Z tej samej kulki ulep teraz łódkę i połóż ją na wodzie. Weź ryż i pojedyncze ziarenka układaj delikatnie na łódeczce. Sprawdź, ile ziarenek ryżu przewiezie twoja łódka?
Zapisz swoje obserwacje, wnioski oraz odpowiedzi na Karcie obserwacji 
  • Wykonaj doświadczenie: Nurek Kartezjusza

Zapisz swoje obserwacje, wnioski oraz odpowiedzi na Karcie obserwacji  Umieść na padlecie Rezultaty naszych działań

  • Zastanów się i zapisz w swoim zeszycie, co najbardziej Cię zaciekawiło w podwodnym świecie, do czego możesz wykorzystać to, o czym się dowiedziałeś.
  • Zaprojektuj  Podwodny świat w mojej wyobraźni


Dla chętnych  
Cykl rozwojowy ryby - od jaja do dorosłego osobnika na przykładzie tuńczyka TUTAJ

Ciekawostki

Dotychczas na świecie opisano ponad 40 tysięcy gatunków ryb. W wodach śródlądowych Polski i w przybrzeżnych wodach Morza Bałtyckiego stwierdzono dotychczas około 120 gatunków ryb. Niektóre gatunki są mniej znane, ponieważ są nieliczne albo nie są poławiane. Inne znamy dobrze – z powodu ich walorów smakowych. Lubisz wędkować? - oto wykaz ryb, które możesz czasami złapać na wędkę :

Do najlepiej znanych gatunków ryb słodkowodnych żyjących w polskich wodach zaliczamy: karpie, karasie i pstrągi. Wśród ryb morskich najczęściej wymienia się śledzie, szproty, dorsze i makrele oraz płastugi (flądry i stornie).

Największą rybą naszych rzek jest sum, który może osiągnąć 2 metry długości i 100 kg masy. Łowiono już okazy mierzące nawet 5 m! Sum żyje przy dnie. Charakterystyczne wąsy pomagają mu orientować się w zamulonej wodzie.

Dodatkowe informacje na temat różnic pomiędzy życiem w wodzie i na lądzie znajdziesz TUTAJ:
Kto mieszka w toni wodnej? TUTAJ   Kto mieszka na dnie? TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu