niedziela, 23 grudnia 2018

To już prawie święta

Ostanie dni upłynęły nam w bardzo świątecznej atmosferze: Przygotowując się do świąt i rozmawiając o ich istocie zastanawialiśmy się na czym polega dobro i co jest najważniejsze w celebrowaniu świąt. Przygotowaliśmy też świąteczne ozdoby oraz odkodowaliśmy bożonarodzeniową szopkę.  

Przy dźwięku kolęd czas spędzaliśmy rozwiązując zadania związane z nadchodzącymi  świętami. Rozmawiając o najważniejszych chwilach, które tworzą odświętną atmosferę rozwiązywaliśmy wesołe zagadki i łamigłówki.
Jedną z nich były zaszyfrowane życzenia od rówieśników z klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu. My również składamy im życzenia wspaniałych, serdecznych i radosnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w pięknej, rodzinnej atmosferze.

sobota, 15 grudnia 2018

Lubimy biegane dyktando

Jak zapamiętać pisownię trudnych wyrazów? I to jeszcze na czas?
Ćwiczenie tej umiejętności wcale nie musi być nudne!

Zadanie polegało na podbiegnięciu do tekstu, zapamiętaniu wyrazów i zapisaniu bezbłędnie w swoim zeszycie. Na wykonanie tego zadania było 10 minut. Po zakończeniu czasu sprawdzaliśmy tekst i każdy liczył, ile wyrazów zapisał poprawnie.

Godzina kodowania

Od 3 do 9 grudnia tego roku w całym świecie uczniowie wszystkich rodzajów placówek oświatowych obchodzili Godzinę Kodowania.

Nasi uczniowie  bardzo chętnie wzięli udział w godzinie kodowania: najpierw wszyscy zapoznaliśmy się z mapą wydarzeń i wyszukaliśmy naszą szkołę. 


Pierwszą godzinę kodowania rozpoczęli układając żywy zegar i bawili się w sterowanie tym zegarem, a następnie odgadywali o ile godzin zmieniła się godzina.
 Drugiego dnia dziewczynki zaprogramowały drogę dla ozobota wokół zegara. Chłopcy skupili się wykonaniu zadania Zakodowanych wież.
Układali też kubeczkowe wieże zgodnie z podanymi warunkami. 
Trzeciego dnia rozwiązywali zadania z samouczkami  Vaiana: kodowanie na oceanie, Kodowanie z Minecraftem, Kodowanie z Monkey. 
 
 
Czwartego dnia aktywności skierowane były na układanie wspólnie kubeczkowego sudoku na macie.
Oczywiście otrzymaliśmy Certyfikaty Hour of Code:


Wszystkie zadania, które wykonali nasi uczniowie były częścią wyzwania Godzina Kodowania z Uczymy Dzieci Programować firmy EduSense.



wtorek, 4 grudnia 2018

Jak możemy świętować Andrzejki?

Tradycyjne polskie wróżby związane ze świętem Świętego Andrzeja to ślady tradycyjnych obrządków. Święto Świętego Andrzeja pozwala przybliżyć piękno tradycyjnych obchodów, które obchodzone są na całym świecie i w każdym państwie wyglądają inaczej.
Każdego roku 30 listopada cała Szkocja świętuje pamięć św. Andrzeja apostoła, patrona kraju. Krzyż św. Andrzeja widnieje na szkockiej fladze. Ukazał się w IX wieku na błękitnym niebie Szkocji po modlitwie piktyjskiego władcy Angusa do świętego. Taki sztandar poprowadził wówczas jego wojska do zwycięstwa. Święto obchodzą m.in. polscy dyplomaci. 

W Polsce dawniej ten dzień był obchodzony głównie przez dziewczęta, które chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za maż lub kim będzie „ten jedyny”. Dlatego powstało mnóstwo zabaw, które miałyby uchylić rąbka tajemnicy od nieznanej przyszłości.
Najpopularniejszą zabawą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do wody. Zastygłe formy mają sugerować jakiś symbol, oznaczający to, co ma nadejść. Nasze klucze, co prawda, były zakodowane ale nie przeszkodziły w przepowiadaniu przyszłości.

Ponadto rzucano butami o drzwi – jeśli układały się „czubkami” w stronę wyjścia, to rzucająca niewiasta miała w ciągu roku wyjść za mąż. Piątkowe zabawy przybliżyły dzieciom dawne tradycje i zachęciły do wspólnej zabawy.


Dot Day 2019

Sieci Intermetu