wtorek, 4 grudnia 2018

Jak możemy świętować Andrzejki?

Tradycyjne polskie wróżby związane ze świętem Świętego Andrzeja to ślady tradycyjnych obrządków. Święto Świętego Andrzeja pozwala przybliżyć piękno tradycyjnych obchodów, które obchodzone są na całym świecie i w każdym państwie wyglądają inaczej.
Każdego roku 30 listopada cała Szkocja świętuje pamięć św. Andrzeja apostoła, patrona kraju. Krzyż św. Andrzeja widnieje na szkockiej fladze. Ukazał się w IX wieku na błękitnym niebie Szkocji po modlitwie piktyjskiego władcy Angusa do świętego. Taki sztandar poprowadził wówczas jego wojska do zwycięstwa. Święto obchodzą m.in. polscy dyplomaci. 

W Polsce dawniej ten dzień był obchodzony głównie przez dziewczęta, które chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za maż lub kim będzie „ten jedyny”. Dlatego powstało mnóstwo zabaw, które miałyby uchylić rąbka tajemnicy od nieznanej przyszłości.
Najpopularniejszą zabawą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do wody. Zastygłe formy mają sugerować jakiś symbol, oznaczający to, co ma nadejść. Nasze klucze, co prawda, były zakodowane ale nie przeszkodziły w przepowiadaniu przyszłości.

Ponadto rzucano butami o drzwi – jeśli układały się „czubkami” w stronę wyjścia, to rzucająca niewiasta miała w ciągu roku wyjść za mąż. Piątkowe zabawy przybliżyły dzieciom dawne tradycje i zachęciły do wspólnej zabawy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu