niedziela, 14 czerwca 2020

Kartka z pamiętnika

Przed Wami dwa dni przedostatniego tygodnia zajęć w klasie trzeciej. 
Spędzimy je w towarzystwie towarzyskich Muminków. Poszukacie odpowiedzi, czego bały się  Topik i Topcia, napiszecie kartkę z pamiętnika  oraz opracujecie grę rodzinną Muminkolandia. 


Zapisz temat w zeszycie OK: Tajemnicze postaci Doliny Muminków.


Cel: Redaguję wpis do pamiętnika tatusia Muminka zawierający opis własnych emocji i przeżyć.


Na Co Be Zu:
  1. Dowiaduję się, jak się pisze pamiętnik;
  2. Wybieram słowa- cytaty do kartki z pamiętnika,
  3. Tworzę kartkę z pamiętnika, wiem, co oznacza powiedzenie: „Świat jest pełen wielkich, przedziwnych rzeczy, czekających na tych, którzy są na nie przygotowani."
  4. Opracowuję zestaw 3 kart z pytaniami i odpowiedziami do gry w W Dolinie Muminków.
Zaczynamy :)

1. Sprawdź swoją wiedzę związaną z bohaterami lektury:


 2.Tatuś Muminka pisał Pamiętniki. Czym jest pamiętnik?

Pamiętniki nie są to tylko notatki dnia codziennego, ale doskonała pamiątka przeżyć, emocji towarzyszących wydarzeniom.
Pamiętnikowi można powierzyć swoje najgłębsze tajemnice. Prowadzenie pamiętnika jest rzeczą pożyteczną i ciekawą, bo dzięki osobistym zapiskom czasem łatwiej poradzić sobie z trudną sytuacją, przelać na papier negatywne emocje, nabrać dystansu do zdarzenia, wyciszyć się i uspokoić.

Zapiski w pamiętniku są sporządzane wtedy, gdy w naszym życiu dzieje się coś istotnego – pamiętnik powinien mówić o emocjach.

3. Przypomnij sobie, kim są Topik, Topcia i Buka:



4. Rozwiąż krzyżówkę, wpisując  w pola nazwy rzeczy, na które mogła usiąść Buka, żeby się ogrzać. 
Uzupełnij zdanie:

Buka była bardzo ....................... Szukała ciepła, siadając na .......................... (ogólna nazwa narysowanych przedmiotów). 



Ciekawostka: W powieści Tatuś Muminka i morze Buka, szukając zapalanej wieczorem lampy, wyrusza za rodziną Muminków na samotną wyspę, płynąc na zamrożonej przez siebie krze. Współczujący jej Muminek codziennie wynosi naftową lampę na brzeg morza i w końcu jego postępowanie zmienia Bukę, która przestaje nieść ze sobą chłód.

5. Przypomnij sobie:
  • Co kiedyś było przedmiotem Twojego strachu?
  • Czy nadal się czegoś boisz i dlaczego? 

Uczucia mogą być przyjemne i niemiłe. Przyjrzyj się zestawom uczuć i wybierz pasujące do Twoich ulubionych mieszkańców Doliny Muminków- dopisz je do postaci w Twoim lapbooku.

EMOCJE  I  UCZUCIA  POZYTYWNE:

radość, zadowolenie, satysfakcja, miłość, przyjaźń, szczęście, ulga, odprężenie, zrozumienie, akceptacja, zgoda, współczucie, empatia

EMOCJE I UCZUCIA NEGATYWNE:
ból, tęsknota, strach, żal, zawiść, zazdrość, przygnębienie, rozgoryczenie, nuda, apatia, niechęć, niezgoda, nieżyczliwość


6. Przeczytaj cytaty - fragmenty zaczerpnięte z powieści Muminki i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba.

"Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas."


"Są tacy, co zostają w domu, i tacy, co odchodzą. Zawsze tak było. Każdy może sam wybrać, ale musi to zrobić, póki jeszcze czas, i w żadnym razie nie rozmyślić się."

"Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to zupełnie samemu."

 7. Wykonaj dwa zadania - masz na nie czas do następnego poniedziałku
  •  Jaka według Ciebie była Buka, o czym rozmyślała, dlaczego była sama, skąd przybyła, w jakim celu? Jakie nią targały emocje? Czy naprawdę chciała pożreć Muminki, czy tylko się zaprzyjaźnić? 
Puść wodze fantazji i napisz kartkę z pamiętnika- opisz wydarzenie i to, co przeżyłeś/ przeżyłaś  tłumacząc powiedzenie: „Świat jest pełen wielkich, przedziwnych rzeczy, czekających na tych, którzy są na nie przygotowani."
  • Ułóż 3 pytania i odpowiedzi do gry Muminkolandia ( dotyczące wydarzenia lub postaci z Muminków) 
Umieść w Lino/ W Dolinie Muminków TUTAJ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu