Nareszcie... Śnieg pada! Pójdziemy na dwór?
Śnieg- zjawisko ostatnimi czasy tak rzadkie w naszych stronach- koniecznie należy wykorzystać. Ale do czego? do matematyki. Śnieg?
Sprawdzaliśmy, jakim kształty mają spadające z nieba gwiazdki śniegowe. Niestety opady śniegu trwały bardzo krótko i spadające płatki szybko stały się bardzo malutkie, co utrudniało obserwacje.
Jednak najważniejsze było to, że w ogóle są!
Śnieżynki to cud natury. Po pierwsze okazało się , że nie ma dwóch równych gwiazdek. Po drugie , że istnieją płatki symetryczne i niesymetryczne.
Następnie w sali wszyscy zabrali się do pracy układając wzory śniegowych płatków. Okazało się, że przy tym zadaniu potrzebna jest wielka cierpliwość i uważność. Chwila nieuwagi i poruszone kawałki gwiazdek złączały się ze sobą lub uciekały na boki. Wytężona uwaga zaowocowała wieloma formami.
Teraz nadszedł czas na najtrudniejszą część zadania, czyli zakodowanie ułożonego kształtu na pokratkowanej powierzchni. Zakodowane gwiazdki posłużą do opracowania śnieżnych zagadek, które prześlemy kolegom i koleżankom z zaprzyjaźnionych szkół z Tarnobrzegu i Olsztyna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz