wtorek, 11 czerwca 2019

Upał, wulkan i flora

Dzisiejszy upalny dzień spędziliśmy naukowo i w otoczeniu pięknej przyrody. 
Skorzystaliśmy z zaproszenia Fundacji Uniwersytet Dzieci na wykład z geologii pt. "Dlaczego wulkan wybucha?" do Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.




Podczas wykładu zadawaliśmy wraz z innymi zaproszonymi dziećmi pytania, na które odpowiadał pan profesor. Wybrani ochotnicy przygotowywali eksperyment, który pokazał nam, w jaki sposób dochodzi do erupcji wulkanu. Było ciekawie i zaskakująco.



Po wykładzie udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem w poznańskiej Palmiarni. O dziwo! Panująca w niej temperatura powietrza była niższa i przyjemniejsza od upału dzisiejszego dnia. Pani przewodnik pokazywała nam różne ciekawe rośliny pochodzące z klimatu tropikalnego strefy równikowej,  klimatu gorącego z porą suchą i deszczową klimatu podzwrotnikowego a także klimatu śródziemnego.  



Poznaliśmy m. in. drzewo kiełbasiane, palmę butelkową, bananowca, figowca, smaczliwkę wdzięczną, kakaowca, czy liany. Poznaliśmy najstarsze na świecie sagowce oraz najstarszego w Palmiarni 250-letniego australijskiego sagowca, który przetrwał australijski pożar.





Bardzo podobały nam się sukulenty i kaktusy występujące na pustyniach Ameryki oraz duże akwaria z ciekawymi okazami podwodnego świata z różnych stron kuli ziemskiej.






Na koniec naszego przyrodniczego spotkania pospacerowaliśmy alejkami parku Wilsona, w którym mieści się poznańska Palmiarnia i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu