niedziela, 20 października 2019

Nasz znajomy duszek z krainy Scratch

W czwartek wykonaliśmy zadanie pt. "Nasz przyjaciel Scratch z Uczymy Dzieci Programować". Tym razem programowaliśmy trasę dla znajomego duszka ze Scratch. To siódma i ostatnia już nasza aktywność w ramach tygodnia kodowania. W ten sposób uczciliśmy tegoroczny EUROPE CODE WEEK 2019!




Obok znajomego kota zaznaczyliśmy aktywności i pomysły na wykonanie animacji lub gry w programie Scratch. Nasza trasa dla ozobota była kolorowa i różnorodna, każdy wybierał sam kody dla kotka. Po ukończeniu i sprawdzeniu zakodowanej trasy przesiedliśmy się do komputerów. Rozpoczęliśmy prace nad urealnieniem naszych pomysłów. Dokończymy za tydzień :)




Ortograficzne ZOO

Które ze zwierząt skrywa rz, a które z? W czwartek wyruszyliśmy na poszukiwania, które zakończyliśmy w piątek. Wszyscy starali się znaleźć jak najwięcej nazw zwierząt z poszukiwaną głoską. Okazało się, że jest ich kilkadziesiąt. Pisaliśmy i tworzyliśmy ortogramy, a na ich podstawie układaliśmy krzyżówki z nawami zwierząt.


Na koniec narysowaliśmy portrety zwierząt tworząc Ortograficzne ZOO.






Matematyka nie musi być nudna

Czy matematyka musi być nudna? 
O odpowiedź na to pytanie należy poprosić dzieci. W naszej klasie staramy się, aby uczniowie wykazywali się własną aktywnością, aby to, czego się uczą sprawiało im radość.
Jak uczyć się tabliczki mnożenia, równocześnie angażując wszystkie zmysły? Znaleźć taką formę, by nauka przychodziła łatwo i przyjemnie. Zaproponowałam dzieciom do wykonania własna tabliczkę mnożenia.
Każde dziecko miało za zadanie przygotować i przedstawić swój własny pomysł na naukę tej potrzebnej w życiu umiejętności w postaci matematycznego lapbook'a. 


Tak własnoręcznie przygotowaną pomoc mogą wykorzystywać do sprawdzania poprawności swoich obliczeń. Drugi sposób na szybką naukę to po prostu gra "klepak", która dzieci bardzo lubią. Wystarczą zapisane wyniki mnożenia lub dwie liczby, które należy pomnożyć, klapki na muchy i   już można grać :)

Grze towarzyszy skupienie i wysoka motywacja, jednak wszyscy uczą się też dokładności, bowiem zła odpowiedź to czasowe wykluczenie z gry.
Wykorzystujemy też do nauki tabliczki mnożenia klasyczne gry polegające na wyszukiwaniu i skreślaniu poznanych iloczynów. To gra na czas. Kto znajdzie więcej, wygrywa!


Inna ciekawa gra to adaptacja starej i znanej zabawy "w piekło i niebo" jednak z tabliczką mnożenia. Można grać na czas lub do momentu pierwszej pomyłki. Jednak, aby ją zauważyć, należy znać tabliczkę mnożenia.

środa, 16 października 2019

Rozszerzamy rzeczywistość z UDP

Co to jest rozszerzona rzeczywistość, jaką ma funkcję, do czego służy?
O tym dzisiaj mogli przekonać się uczniowie podczas  lekcji z ozobotami. To już nasze przedostatnie zadanie w ramach tygodnia kodowania z programem Uczymy Dzieci Programować.


Na dzisiejszych zajęciach związanych z piękną jesienną porą pojawił się nieznany im wcześniej czarny puzzel z ukrytą niespodzianką. Zadnie polegało na stworzeniu trasy dla robotów Ozobot, w taki sposób, aby często mijały nieznany obiekt. 



Wykorzystanie aplikacji Puzzle AR pozwoliło odczytać ukrytą - zakodowaną informację w znaczniku AR. Zaskoczeniem był przestrzenny obraz, jednak jeszcze bardziej nieoczekiwany i wyjątkowy ze względu na fakt, iż widziany wizualny obiekt to obraz dźwiękowy.



poniedziałek, 14 października 2019

Zakodowana matematyka z UDP

Czy matematyka musi być wciąż taka sama a jej nauka związana z ćwiczeniami? Uczniowie otrzymali okazję do przekonania się, że może być ciekawa i zaskakująca.

Nasze kolejne zadanie w ramach obchodów tegorocznego Europe Code Week to zakodowane matematyczne zadania, zadania w których pomaga ozobot, zadania w których doskonalimy umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Dodatkowo uczniowie otrzymali możliwość strategicznego myślenia, bowiem zadanie trzeba było wykonać na czas. Robot poruszał się po planszy losując zadania do wykonania. Od sposobu zakodowania i miejsca rozpoczynania trasy przez ozobota zależała możliwa liczba punktów do zdobycia.


Okazało się , że najlepszymi i najszybszymi matematykami dnia zostali Kacper i Łukasz. Jednak wszyscy mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności.




czwartek, 10 października 2019

Nasza trasa na cześć Code Week 2019

Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy dzieci programować i... to nasze dzisiejsze wyzwanie-  utworzyć trasy według własnych pomysłów, bez żadnych ograniczeń.

Wraz ze starszymi kolegami i koleżankami mieliśmy dzisiaj dowolność w stworzeniu własnej zakodowanej trasy dla ozobota. Starsi dopiero poznawali jego możliwości i testowali zakodowane siebie drogi.


Postanowiliśmy narysować podróż ozobota począwszy od ruchu myszki do obrazów na komputerze. Zadanie bardzo się nam podobało. W niektórych miejscach wystąpiły małe trudności, jednak nie były one uciążliwe. 



wtorek, 8 października 2019

Szukamy kodu w codziennych czynnościach

Nasze drugie wyzwanie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania rozpoczęte. Dzisiejszy temat brzmi
Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy dzieci programować i...,
Zadanie polegało na zakodowaniu czynności często powtarzanych i wykonywanych w ciągu dnia, jednak szczegółowo, w taki sposób, aby nie pominąć żadnej czynności. Rozpoczęliśmy zabawą w sterowanie robotem- nauką ubierania bluzy. Rolę robota pełnił Olek, który musiał dokładnie wykonywać nasze polecenia.


Szybko zauważyliśmy, że wydawanie dokładnych komend jest trudne. To, co na samym początku wydawało się łatwe, okazało się niezłą łamigłówką. Następnie w zespołach pracowaliśmy nad opracowaniem algorytmów:
  1. mycia zębów,
  2. pakowania tornistrów,
  3. przechodzenia przez ulicę,
  4. prasowania bluzki.

Jutro sprawdzimy, który z zespołów o niczym nie zapomniał i prawidłowo zapisał oraz ułożył swój algorytm. 

poniedziałek, 7 października 2019

Poznajemy historię Code Week

Rozpoczęliśmy przygodę w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania od zapoznania się z historią Code Week. 

To nasze pierwsze wyzwanie. Najpierw zapoznaliśmy się z mapą wydarzeń i wyszukaliśmy na niej własną miejscowość. Przypomnieliśmy sobie nasze aktywności z zeszłego roku.

Następnie wykonaliśmy zadania z ozobotem. Naszym zadaniem było tak zaprogramować trasy dla ozobotów, aby trafiły do plakatu informacyjnego Code Week 2019. 


Po drodze miały przejechać i pozbierać wszystkie zielone balony oraz zatańczyć mijając po drodze balony :)


Zdobyliśmy certyfikat potwierdzający wykonie zadania.


Sprawdzamy swoje umiejętności

Czy rozwiązywanie zadań matematycznych może przynosić zadowolenie? Jak to sprawdzić? Dzisiejszy dzień pokazuje, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. 

Najpierw podzieliliśmy się na zespoły i wylosowaliśmy zadania do rozwiązania. Zadania były oznaczone kolorami i ich wykonanie zaznaczaliśmy na osi czasu. 

Zadania różniły się poziomem trudności oraz typem: były pytania, zadania tekstowe a także łamigłówki. Wszyscy w grupie mieli za zadanie pomagać innym przy ich rozwiązywaniu.

Okazało się, że współpraca i pomoc koleżeńska to ważne cechy, które warto wykorzystać w nauce matematyki.

niedziela, 6 października 2019

Celebrujemy Code Week 2019

Nasze wyzwania w Tygodniu Kodowania 2019

Co to jest Code Week? Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od  najlepszej  strony,  zachęcanie  do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych. Kodowanie nie posiada ani barier wieku ani języka ani miejsca... Warto to robić, bo umiejętności nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach.

Tak prezentuje się mapa wydarzeń w Europie na początku tegorocznego Tygodnia Kodowania.


Nasza klasa, a także nasi koledzy i koleżanki ze starszych klas, poznają historię Code Week. Odbędą się wspólne zabawy okołoprogramistyczne, będziemy wykorzystywać podstawowe pojęcia związane z kodowaniem.

Odbędą się wspólne zabawy okołoprogramistyczne. Uczniowie poznają pojęcia związane z kodowaniem i powtarzaniem czynności, będą używać pętli. Stworzą własne skrypty tworząc kody przygotowane dla innych uczniów do wykonania nieznanej czynności.
https://codeweek.eu/view/240980/szukamy-kodu-w-codziennych-czynnosciach-z-uczymy-dzieci-programowac-i

Uczniowie poznają termin, co to jest rozszerzona rzeczywistość, a następnie funkcjonalność aplikacji Puzzle AR. Tworzą własną trasę oraz sprawdzają trasę testową dla robotów i odkodowują obiekt ukryty pod   znacznikiem AR.
https://codeweek.eu/view/241066/rozszerzamy-rzeczywistosc-z-uczymy-dzieci-programowac

Uczniowie będą tworzyć zabawy matematyczne i zakodowane zadania tupu dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie jednocześnie programując trasy dla ozobotów.
https://codeweek.eu/view/241148/zakodowana-matematyka-z-uczymy-dzieci-programowac

Uczniowie klasy 3 B i klas 5-tych i 6-tych stworzą trasy... z marzeń, według własnych pomysłów, bez żadnych ograniczeń. Uczniowie klas 7- i 8-  mych będą tworzyć trasy wyścigowe dla ozobotów  z warunkiem zastosowania pętli i określonych kodów.
https://codeweek.eu/view/241314/tworzymy-zakodowane-obrazy-z-uczymy-dzieci-programowac-i

Uczniowie klasy 8 rozpoczną programowanie za pomocą prostych poleceń, takich jak go, get i put. Następnie będą budować powtarzalne pętle i warunki w swoich programach. Na koniec zdefiniują niestandardowe polecenia dla Karela. Będą tworzyć własne gry dzięki aplikacji NCLab!
https://codeweek.eu/view/241369/ucze-sie-kodowac-z-robotem-karelem

https://code.org/learn

piątek, 4 października 2019

Rozegraliśmy druga bitwę

Na początku tygodnia przystąpiliśmy do drugiej bitwy z U i Ó. Najpierw wszyscy poznali zasady tworzenia komiksu i różne typy komiksów oraz dowiedzieli się, jakie zasady nimi rządzą. Najtrudniejsze zadanie polegało na odkryciu zawodów ludzi pracujących w zespole tworzącym komiksy. 

Po przydzieleniu ról: redaktora, grafika i kolorysty każdy z zespołów rozpoczął prace przygotowawcze. Najpierw wszystkie grupy wymyślały fabułę swojego komiksu, po czym rozplanowały rozkład kadrów na planszy.



Dzisiaj dokończyliśmy nasze komiksy- wymagały cierpliwości i staranności, jednak jesteśmy zadowoleni. Agata i Julka od razu z ciekawości je odczytały :)






Kacper i Łukasz opracowali komiks interaktywny o przygodach naszych postaci tytułowych podczas dodatkowych zajęć popołudniowych.

Book titled 'leśne przygody próżniakaiotwartusia'
Read this book made on StoryJumper

Dot Day 2019

Sieci Intermetu