piątek, 17 kwietnia 2020

Co to są bakterie?

Cieszę się, że bardzo zaintrygował Was proces wytwarzania i produkcji żółtego sera.  Niektórzy z Was zauważyli, że pomimo, że nie są jego fanami, proces powstawania dziur w serze jest bardzo ciekawy :) 

Zapraszam Was do dalszych poszukiwań. Nasze biuro detektywistyczne wyjaśnia  i rozwiązuje do końca zagadki! 
Czy ktoś z was widział kiedykolwiek bakterię? Mimo, że trudno je dostrzec, wiemy, że istnieją.
Z czym kojarzą się bakterie? Gdzie mieszkają? Czy często zmieniają swój dom?



Zastanów się i napisz odpowiedź na pytanie:
Gdybyś był/była detektywem, nad czym chciałbyś/chciałabyś pracować?


Zapisz w zeszycie OK temat lekcji:   Pożyteczne i szkodliwe bakterie

Cel: wyjaśniam, jaką rolę pełnią bakterie w organizmie człowieka, redaguję notatkę.

NaCoBeZu:
  1. oddzielam informacje ważne od mniej ważnych,
  2. wyszukuję potrzebne informacje i odpowiadam na pytania,
  3. układam i zapisuję pytania, 
  4. redaguję notatkę na podstawie książki, encyklopedii, zasobów Internetu. .
Zaczynamy :)
  1. Na początku odgadnij hasło krzyżówki: 
  2. Przeczytaj tekst popularnonaukowy w ćwiczeniach pol.-społ. na str. 46  a następnie zaznacz w nim fragmenty zgodnie z poleceniem: ćw. 1. 

Zastanawiałeś się jakie rozmiary mają bakterie? Wszystkie zdjęcia bakterii, które pokazują, jak one wyglądają, zostały wykonane pod mikroskopem. 

Jeżeli masz możliwość to przypatrz się dobrze ziarenkom piasku, np. z doniczki z kwiatami. Postaraj się wyodrębnić pojedyncze ziarenko piasku, a następnie wyobraź sobie, jak małe muszą być bakterie, skoro na pojedynczym ziarenku piasku mieści się ich 1000.

     3. Bakterie przenoszą się bardzo szybko, niemal niezauważalnie. Popatrzcie na swoje dłonie. Podając sobie dłoń, przenosimy bakterie znajdujące się na innych rękach, ale także na przedmiotach.

Gdzie mieszkają bakterie?  Dr Magdalena Szuplewska opowiada o bakteriach - organizmach tak małych, że w kropce kończącej to zdanie spokojnie zmieściłoby się ich tysiąc.

       4. Bakterie bardzo szybko się namnażają. Jeżeli jesteś ciekawy, jak szybko rozmnażają się bakterie, to pokazuje to króciutki film autorstwa Dan Izzo: 




5. Czy bakterie są wszechobecne? Gdzie ich nie ma? Zrób listę miejsc, gdzie twoim zdaniem mogą znajdować się bakterie.


Gdzie na pewno bakterie nie występują? Takie miejsca to na przykład: woda utleniona, stężony alkohol, silne kwasy, wszelkie rzeczy jałowe (sterylne) czyli np. opatrunki z gazy. Bakterii nie ma także w lakierze do włosów czy dezodorancie w sprayu. Nie spotkamy ich też w warunkach, w których panuje temperatura powyżej 120°C.

6. Ulep z plasteliny dwa modele bakterii w kształcie walca (wykorzystaj do tego jeden kawałek plasteliny). Następnie kawałek ten przetnij linijką na dwie części, dolep do nich niewielką ilość plasteliny (bakterie rosną) i ponownie przetnij każdą z bakterii na dwie części (bakterie się dzielą / rozmnażają). Do tak podzielonych bakterii dolep kolejny kawałek plasteliny i znowu przetnij linijką na dwie części. Powtarzaj tak długo, aż starczy ci materiału. Ułóż ulepione przez ciebie modele bakterii na kartce papieru.

Dzięki temu ćwiczeniu mogliście zaobserwować i zrozumieć zasadę rozmnażania się bakterii.

7. Jak usunąć bakterie?

Nigdy nie wiadomo, czy np. na jabłku nie występuje bakteria, która wywołuje choroby. 
Dlatego warto pamiętać o myciu rąk, myciu owoców i warzyw, wyrzucaniu zepsutego jedzenia,
jedzeniu tylko świeżych produktów oraz przestrzeganiu ogólnych zasad higieny.
Bardzo ważne jest więc mycie rąk, które jest najlepszą metodą dezynfekcji dłoni - miejsca na ciele człowieka najbardziej narażonego na kontakt z bakteriami.



8. Ułóż pytania do zaznaczonych wyrazów w  zad. 2 w ćwiczeniach pol.-społ. na str. 47.  

7. Wykonaj notatkę w zeszycie Ok lub na kartce papieru: możesz wykonać ją w dowolnej formie: rysunku, mapy myśli, tabeli itp. 
  • Co najbardziej zadziwiło cię w świecie bakterii?
  • Jakie kształty przyjmują bakterie?
  • Co robią złe bakterie, a w czym pomagają nam dobre bakterie?
Umieść swoją notatkę TUTAJ


Dla chętnych
Eksperyment (jeżeli go wykonasz, to podziel się proszę efektami swojego eksperymentu w lino)




Dodatkowe informacje
  • Nie wszystkie bakterie wywołują choroby. 
  • Mało kto wie, że na dziesięć komórek z naszego organizmu dziewięć to bakterie! Natomiast całość flory bakteryjnej dorosłej osoby może osiągnąć wagę nawet 2 kg. U siedmiolatków wartość ta wynosi około 750 gramów. 
  • Po co nam tyle bakterii? Pomagają nam przeprowadzić część procesów metabolicznych, wytwarzają niektóre witaminy i przydatne związki chemiczne, ale przede wszystkim chronią nas przed niepożądanymi drobnoustrojami. 
  • Niepożądanymi drobnoustroje, żeby wywołać chorobę zazwyczaj muszą się najpierw przykleić do komórki człowieka. Biorąc za przykład nabłonek jelitowy – dobre bakterie przyczepiają się do jego komórek i w ten sposób uniemożliwiają nieprzyjaznym bakteriom zakotwiczenie się.
Eksperyment

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Kraina komputerów

  Ładuję…