piątek, 3 kwietnia 2020

Odejmujemy liczby sposobem pisemnym

Piątek z matematyką

W środę poznaliście  sposób dodawania liczb wielocyfrowych sposobem pisemnym, dzisiaj nowy sposób wykorzystywany przy odejmowaniu liczb. Nauczycie się odejmować sposobem pisemnym.

Zapisz w zeszycie OK temat lekcji: Jak odjąć wielocyfrowe liczby?

Cel: poznaję algorytm odejmowania pisemnegoNa Co Be Zu:
  1. odejmuję liczby czterocyfrowe,
  2. wykonuję odejmowanie sposobem pisemnym,
  3. uzupełniam ciągi liczbowe brakującą liczbą.
Zapraszam :)

  1. Sprawdź, czy potrafisz wstawić takie liczby, aby w pionowych i w poziomych rzędach uzyskać  podaną sumę? Jakie to liczby?
2. Uporządkuj liczby w  kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie. 

3. Przyjrzyj się wskazanym ciągom liczb: zadanie 1 podręcznik mat.-przyr. str. 27. 
Odgadnij, jaka zasada, wg której zostały zapisane,  panuje w każdym szeregu. Sprawdź swoje obliczenia, a następnie przepisz ciągi liczbowe do zeszytu . 

W jaki sposób możemy odejmować wielocyfrowe liczby?


3. Wykonaj obliczenia poznanym sposobem pisemnym, oznacz innym kolorem rząd jedności, rząd dziesiątek, rząd setek, rząd tysięcy. Oblicz działania: zadanie 2 i 3 podręcznik mat.-przyr. str. 27.

4. Dokończ zadanie i zapisz odpowiedź na pytanie: Do czego wykorzystasz poznany sposób obliczania sumy wielu liczb? Co  było łatwe? Co było trudne? 


Swoją refleksję umieść TUTAJ

BARDZO WAŻNE!
Wykorzystując do liczenia różnicy liczb algorytm pisemny, czyli sposób liczenia pisemnego, podpisujemy bardzo dokładnie jedności pod jednościami, dziesiątki pod dziesiątkami, setki pod setkami, tysiące pod tysiącami, itd.
Odejmowanie rozpoczynamy od rzędu jedności!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dot Day 2019

Za chwilę

Już za chwilę, już za momencik upragnione wakacje... Lato w słońcu skąpane, tak bardzo przez nas kochane. W lecie wakacje, wędrówki pie...