czwartek, 4 czerwca 2020

Rozwiązujemy zagadki

Wczoraj rozwiązywaliście zagadkę Sherlocka Holmes'a, do rozwiązania której można użyć obu sposobów myślenia i wyciągania wniosków. Prawidłowych odpowiedzi udzielili Kacper, Zosia, Julka, Oliwka i Filip. Brawa dla Was :)

detektyw-ruchomy-obrazek-0006


Można zauważyć, że przedmioty kradzione są w określonej kolejności, najpierw kradziona jest mąka, potem jajka i cukier, następnie znów mąka, jajka i tak w kółko. Obserwując powtarzające się zdarzenie postrzegamy w nim pewną regułę. Na podstawie tej reguły wiemy, że jeśli ostatnio ukradziona została mąka, to następnym łupem złodzieja będą jajka. Wykorzystany rodzaj myślenia to indukcja.
Możemy zauważyć, że te składniki połączone ze sobą mogą stać się ciastem. Zastanawiając się, kto piecze ciasta dojdziemy do wniosku, że jest to kucharz/piekarz/cukiernik, a więc to on mógł je ukraść. Taki sposób to myślenia to dedukcja.


Jest to przykład, który ma utrwalić wiedzę i pozwolić wykorzystać ją w praktyce. Musicie zawsze pamiętać, że nie wolno nikogo oskarżać tylko na podstawie takiego wnioskowania.

Zapraszam Was do rozwiązania kolejnych zagadek :)

Zapisz w zeszycie OK temat: Rozwiązuję logiczne zagadki 

Cel: rozumiem znaczenie logiki

NaCoBeZu:
  1. wiem, co to jest logika i do czego służy,
  2. na podstawie wskazówek podaję rozwiązania zagadek,
  3. rozwijam samodzielne myślenie.
Zaczynamy:) 
  1. Wchodzisz do ciemnego i zimnego pokoju, w którym są grzejnik gazowy, lampa naftowa i świeczka. Co zapalisz najpierw? Wskazówka: zastanów się, na jakiej zasadzie zapala się te lampy? 
  2. Parys miał 3 jabłka w koszu, które rozdał 3 boginiom tak, ze każda z nich dostała jedno a jedno jabłko zostało w koszu? Jak to zrobił? Wskazówka: zastanów się, co musiało stać się z koszem? 
  3.  Sprzedawca w sklepie zoologicznym był znany z tego, że nigdy nie kłamie. Któregoś dnia powiedział do klienta "Ta papuga powtórzy każde słowo, które usłyszy". Gdy klient przyniósł papugę do domu stwierdził, że papuga nie mówi. Jak to jest możliwe? 
  4. Jest dwóch ojców i dwóch synów i mają tylko trzy jabłka, więc podzielili je po równo. W efekcie każdy dostał i zjadł jedno jabłko. Jak to możliwe? 
  5. Przez las idzie duży i mały człowiek. Mały człowiek jest synem dużego człowieka, ale duży człowiek nie jest jego ojcem. Kim jest duży człowiek? 
  6. Nad chmurami na tej samej wysokości leciały dwa szybowce. W pewnej chwili jeden skręcił w lewo, a drugi w prawo. Potem leciały obok siebie. Jak na początku leciały szybowce?
Do rozwiązania następnych zagadek przydadzą się Tobie zapałki, wykałaczki lub kolorowe patyczki do liczenia.  

  7. Przestaw jedną zapałkę tak, aby równanie było prawdziwe:




Rozwiązania wszystkich zagadek przedstaw w Lino/ Samoocena 2 TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu