piątek, 5 czerwca 2020

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Piątego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Święto to ma na celu przybliżenie społeczeństwu kwestie związane z ochroną środowiska i  edukacją ekologiczną, promowanie ekologicznego stylu życia: sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. 

Oto Wasze przygotowania do świętowania tego dnia z partnerami projektu Nature Friendly :)


Każdy dzień naszego życia kształtuje oblicze tej Ziemi. Codziennie, na każdym kroku podejmujemy decyzje, które wpływają na kondycję planety. 
Jak więc możemy mówić, że nie mamy wpływu na to, co się na niej dzieje? Możemy wykonać tyle rzeczy dobrych dla przyrody, ile wykonujemy czynności w życiu. Otworzyć się na świadomie na przeżywanie życia.

Zapisz w zeszycie OK temat: Jak ja dbam o najbliższe środowisko?

Cel: rozumiem przesłanie Dnia Ochrony Środowiska

NaCoBeZu:
  1. wiem, czym jest ślad ekologiczny,
  2. świadomie  podejmuję działania proekologiczne,
  3. wypowiadam się na temat: Co dla mnie oznaczają słowa Mahatmy Gandhiego „Bądź zmianą, którą chciałbyś zobaczyć w świecie”
Zaczynamy :)
Czy zrównoważony rozwój i ekologiczny tryb życia oznacza pogorszenie poziomu życia? Co utracimy a co zyskamy?

1. Narysuj w zeszycie OK swoją odpowiedź na pytanie: Czym dla mnie jest środowisko? 

Środowisko to przestrzeń, w której żyjemy, to ogół przyrodniczych elementów: ożywionych, nieożywionych oraz wytworów działalności człowieka. Nasze środowisko życia stanowi naszą integralną część, dlatego powinno być obszarem naszej szczególnej troski. 

2. Jaka jest współcześnie ta przestrzeń i jak o nią dbać? 

Środowisko, które nas otacza, kształtuje nasze wnętrze. To, czy jesteśmy nerwowi, czy spokojni, czy oddajemy się naszej pracy, zadaniom z wysiłkiem przesiąkniętym stresem czy z radością podejmowanych działań. 
  • Zdjęcie osiedla jest przykładem, jak nawet w mieście można żyć w zgodzie ze środowiskiem. Wyszukaj na zdjęciu i zapisz w zeszycie wszystkie przejawy ekologicznych działań człowieka , które zauważysz:


  3.  Co oznacza ekologiczny sposób życia, co znaczy być „ekologicznym”? Co jest „eko” w Twoim domu i otoczeniu? 

„Ekologiczny” niekoniecznie oznacza droższy i wcale nie oznacza „egzotyczny”. Ekologiczne zamienniki to często proste i tanie rzeczy wykonane z recyklingowych materiałów lub surowców naturalnie występujących w przyrodzie. Ekologicznie znaczy prościej lub mniej.
  • Poszukaj w domu na opakowaniach różnych towarów Eko- znaków, czyli symboli wskazujących produkty z oznaczonym certyfikatem jakości. Znaki ekologiczne dają nam gwarancję, iż przy produkcji danych wyrobów nie doszło do skażenia gleby, powietrza oraz wody.






4. Nasze rady- jak ja mogę pomóc Ziemi? 
  • Stwórz spis zachowań, które sprzyjają środowisku,
  • Przykłady mają być konkretne, „z życia wzięte”, 
  • Wykonaj plakat "Kodeks ekologiczny", w którym umieścisz ekologiczne zachowania,
  • Na plakacie umieść zdanie "Bądź zmianą, którą chciałbyś zobaczyć w świecie” w języku angielskim "Be the change you would like to see in the world"
Duże zdjęcie swojego plakatu opcja large umieść w Lino/ DOŚ  TUTAJ

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na wszystkie zagadki, nie tylko te z zapałkami i dopisanie ich w Lino/ Tutaj 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dot Day 2019

Sieci Intermetu